У нас на сайте
Ссылки

 

 

Слуцк деловой - портал Капитал-маркет

 

Покупай/Продавай на Capital-Market.by

 

SlutskGorod - информационный сайт Слуцка

 

Услуги по выполнению работ автопогрузчиком Амкодор

 

Продажа, установка, ремонт, замена автомобильных стёкол

 

Краски, эмали, лаки, грунтовки, шпаклёвки для автомобилей

 

Запчасти, расходные материалы и аксессуары для всех популярных марок и моделей автомобилей

 

Ирландское кружево Ольга-Анастасия

 

 

 

Благоустройство захоронений. Гранитные памятники

 

 

 

Военные мемориалы Беларуси

 

 

 

Награждены орденом Трудового Красного Знамени

Узнагароджаны ордэнам Працоўнага Чырвонага Сцяга
АБРАЗЦОВА Еўдакія Пятроўна, загадчыца лабараторыі цукрарафінаднага завода (1971).
АЖЭЎСКАЯ Глафіра Антонаўна, рабочая масласыразавода (1971).
АКУЛОВІЧ Іван Тарасавіч, цясляр рамонтна-будаўнічага ўпраўлення № 4 (1971).
АКУЛОВІЧ Пётр Кірылавіч, старшыня калгаса "Радзіма" (1971).
АЛЕШКА Валянцін Міронавіч, брыгадзір калгаса "Праўда" (1972).
АРЛОЎСКІ Віктар Фёдаравіч, двойчы як кіраўнік Вясейскага аддзялення "Сельгастэхнікі" (1971) і як намеснік старшыні выканкома раённага Савета дэпутатаў (1973).
АХРАМОВІЧ Аляксей Нікіфаравіч, трактарыст калгаса "1 Мая" (1971).
БАБІКАЎ Віктар Сяргеевіч, электраслесар прадпрыемства электрасетак (1971).
БАБІНСКІ Іван Андрэевіч, трактарыст калгаса імя Куйбышава (1972).
БАЛВАНОВІЧ Леанід Аляксандравіч, трактарыст калгаса імя Калініна (1971).
БАРАНОЎСКІ Генадзь Міхайлавіч, брыгадзір саўгаса "Танежыцы" (1973).
БАРАНОЎСКІ Леанід Іосіфавіч, старшыня калгаса "Памяць Ільіча" (1971).
БАРЧУК Іван Аляксеевіч, трактарыст калгаса імя Энгельса (1972).
БАРЫСЕВІЧ Аляксей Аляксандравіч, старшыня Сяражскага сельскага Савета (1973).
БАРЫСЕВІЧ Валянціна Андрэеўна, свінарка калгаса імя Леніна (1969, 1971).
БАРЫСЕВІЧ Яўген Васільевіч, трактарыст калгаса імя XVI партз'езда (1971).
БАРЫСІК Анатолій Спірыдонавіч, брыгадзір страхароў ПМК-80 (1973).
БЕКАЎ Мікалай Міхайлавіч, брыгадзір калгаса "1 Мая" (1972).
БІРЫЧ Леанід Міхайлавіч, шафёр аўтакалоны № 2417 (1971).
БРАТКОЎСКІ Міхаіл Паўлавіч, калгаснік калгаса "III Інтэрнацыянал" (1973).
БРУЕВІЧ Ганна Яфімаўна, свінарка саўгаса "Белічы" (1971).
БУЗУН Аркадзій Міхайлавіч, шафёр калгаса імя Арджанікідзе (1972).
БУСЕЛ Яўген Міхайлавіч, токар цукрарафінаднага завода (1971).
БЫЧКОВІЧ Ганна Міхайлаўна, птушніца птушкафабрыкі (1971).
ВАЙЦЕШЫК Антаніна Трафімаўна, брыгадзір калгаса імя Кірава (1973).
ВАЛЕТКА Віктар Сямёнавіч, шафёр аўтакалоны № 2417 (1971).
ВАЛОГІН Рыгор Іванавіч, старшыня калгаса імя Будзённага (1973).
ВАСІЛЕНКА Міхаіл Фёдаравіч, брыгадзір паляводчай брыгады калгаса імя Энгельса (1966).
ВАСІЛЬЕВА Надзея Майсееўна, даярка калгаса "1 Мая" (1973).

ВЯДЗЁРКА Мікалай Іванавіч, механізатар калгаса "Рассвет" (Указ Президиума Верховного Совета СССР от 17.08.1988, номер ордена 1233310. Сведения предоставлены сыном - Сергеем Ведёрко).

ВЕЧАР Макар Мікалаевіч, старшыня калгаса імя Дзяржынскага (1971).
ВІННІКАЎ Міхаіл Мітрафанавіч, дырэктар саўгаса "Рачкавічы" (1971).
ВІТКО Ганна Іванаўна, калгасніца калгаса імя XVI партз'езда (1971).
ВЯДЗЁРКА Міхаіл Іванавіч, механізатар калгаса "Рассвет" (1971).
ГАЛУБОЎСКІ Цімафей Мікалаевіч, шафёр аўтобусна-таксаматорнага парка (1971).
ГАЛЬЦ Міхаіл Іванавіч, трактарыст калгаса імя Красіна (1973).
ГАРБАТОЎСКІ Мікалай Адамавіч, калгаснік калгаса "Краіна Саветаў" (1973).
ГАРКАВЫ Уладзімір Макаравіч, брыгадзір калгаса імя К.Маркса (1973).
ГЛАДКІ Мікалай Мікалаевіч, загадчык аддзела народнай адукацыі гарвыканкома (1986).
ГОРБАЧ Рыгор Віктаравіч, брыгадзір калгаса імя Мічурына (1973).
ГРАК Уладзімір Сямёнавіч, свінар калгаса імя Дзяржынскага (1971).
ГРЫНЮК Аляксандр Мікалаевіч, трактарыст калгаса "Савецкая Беларусь" (1973).
ГРЫНЮК Уладзімір Пятровіч, майстар прадпрыемства электрасетак (1971).
ГРЭК Алімпіяда Іванаўна, звеннявая калгаса імя Чкалава (1972).
ГУРЫНОВІЧ Іван Іванавіч, звеннявы калгаса імя Дзяржынскага (1973).
ГУРЫНОВІЧ Іван Іосіфавіч, трактарыст калгаса "Расія" (1971).
ГУРЫНОВІЧ Марыя Палікарпаўна, даярка калгаса "III Інтэрнацыянал" (1971).
ГУТКОЎСКАЯ Алена Антонаўна, даярка калгаса "Перамога" (1971).
ГУТКОЎСКІ Адам Васільевіч, трактарыст калгаса імя Калініна (1972).
ДАБРЫНСКІ Рыгор Піліпавіч, трактарыст калгаса імя Леніна (1973).
ДЗЕМІДОВІЧ Георгій Аляксандравіч, трактарыст механізаванага звяна калгаса імя Калініна (1966).
ДРОБЫШ Аляксандр Адамавіч, вадзіцель аўтакамбіната № 2 (1986).
ДУБОВІК Іван Сямёнавіч, трактарыст саўгаса "50 год БССР" (1971).
ДУБОВІК Леанід Мікалаевіч, трактарыст калгаса "Памяць Ільіча" (1972).
ДУБОЎСКІ Віктар Іосіфавіч, шафёр міжкалгаснай будаўнічай арганізацыі (1971).
ЕРМАЛІЦКІ Мікалай Аляксандравіч, звеннявы калгаса імя Калініна (1973).
ЖАЎТАГІРКА Дзмітрый Іванавіч, трактарыст калгаса імя Чапаева (1973).
ЖАЎТАГІРКА Расціслаў Андрэевіч, кіраўнік аддзялення саўгаса "Танежыцы" (1973).
ЖУК Віктар Мікалаевіч, брыгадзір паляводчай брыгады калгаса імя Тэльмана (1973).
ЗАБРОДСКІ Міхаіл Канстанцінавіч, брыгадзір калгаса імя Калініна (1973).
ЗУБОВІЧ Мікалай Іосіфавіч, брыгадзір цесляроў трэста "Слуцксельбуд" (1971).
ІВАНОВІЧ Іван Іванавіч, загадчык вытворчага ўчастка калгаса "Ленінскі шлях" (1972).
КАЗАНЛІ Барыс Пятровіч, дырэктар кансервавага завода (1966).
КАЗЕКА Васіль Андрэевіч, брыгадзір ПМК-102 трэста "Слуцксельбуд" (1974).
КАЗЛЕНКА Мікалай Рыгоравіч, брыгадзір калгаса імя Дзяржынскага (1973).
КАРАНЕВІЧ Вольга Васільеўна, зваршчыца завода жалезабетонных вырабаў (1971).
КАРАНЕВІЧ Мікалай Фядосавіч, старшыня раённага камітэта народнага кантролю (1973).
КАРАКА Надзея Мікалаеўна, калгасніца калгаса імя Мічурына (1971).
КАРОЛІК Надзея Андрэеўна, калгасніца калгаса "1 Мая" (1971).
КАРУЛІК Валянціна Міхайлаўна, калгасніца калгаса "Прамень Камуны" (1971).
КАСЦЮКЕВІЧ Барыс Рыгоравіч, трактарыст калгаса "Ленінскі шлях" (1973).
КАЧУР Іван Сцяпанавіч, брыгадзір калгаса імя Красіна (1972).
КІРШЧЭНЯ Дар'я Сцяпанаўна, калгасніца калгаса "Маяк" (1971).
КІСЛЮК Яўген Фёдаравіч, вадзіцель лясгаса (1986).
КЛЯЗОВІЧ Феадосія Сцяпанаўна, калгасніца калгаса "Савецкая Беларусь" (1971).
КОРБУТ Іван Іосіфавіч, муляр трэста "Слуцксельбуд" (1971).
КОРБУТ Лілія Антонаўна, брыгадзір саўгаса "Белічы" (1972).
КОТ Іван Сцяпанавіч, трактарыст калгаса "Праўда" (1973).
КОТ Любоў Раманаўна, калгасніца калгаса "Праўда" (1973).
КРОТ Міхаіл Іванавіч, шафёр калгаса "Расія" (1973).
КРУК Васіль Васільевіч, шафёр аўтобусна-таксаматорнага парка (1971).
КРУКОЎСКІ Валянцін Фёдаравіч, кіраўнік Слуцкага раённага аб'яднання "Сельгастэхніка" (1971).
КУКЛІЦКІ Уладзімір Кузьміч, брыгадзір вучэбнай гаспадаркі ПТВ-9 (1973).
КУЛЕШ Канстанцін Ільіч, брыгадзір трэста "Слуцксельбуд" (1971).
КУЛЬБІЦКІ Іван Ануфрыевіч, майстар-пекар хлебазавода (1971).
КУНЦЭВІЧ Іван Сямёнавіч, трактарыст калгаса імя К.Маркса (1971).
КУНЦЭВІЧ Людміла Антонаўна, даярка калгаса імя Кірава (1971).
КУНЦЭВІЧ Станіслаў Паўлавіч, начальнік перасоўнай механізаванай калоны № 16 трэста "Слуцксельбуд" (1971).
ЛАГУН Мікалай Фёдаравіч, галоўны аграном калгаса імя Тэльмана (1973).
ЛЕШЧАНКА Мікалай Кандратавіч, трактарыст калгаса "Краіна Саветаў" (1973).
ЛЕШЧАНКА Яўген Аляксандравіч, трактарыст калгаса "Чырвоны Кастрычнік" (1971).
ЛІНГ Сяргей Сцяпанавіч, начальнік райсельгасупраўлення (1971).
ЛЯСУН Міхаіл Сцяпанавіч, брыгадзір калгаса "1 Мая" (1973).

 

МОГИЛЕВЕЦ Виктор Васильевич, бывший председатель колхоза им. Тельмана (дважды: 22.03.1966 г. и 27.12.1976 г.). Информация предоставлена Шилович Ольгой Александровной, внучкой, живущей и работающей в г. Минске.


МАКАРАНКА Соф'я Андрэеўна, даярка саўгаса "Рачкавічы" (1971).
МАКАРЭЙКА Уладзімір Цімафеевіч, брыгадзір саўгаса "Танежыцы" (1973).
МАКСІМЧЫК Ганна Аляксандраўна, муляр трэста "Слуцксельбуд" (1971).
МАРОЗ Іван Якаўлевіч, загадчык фермы калгаса імя Кірава (1971).
МАРТЫСЮК Аляксандр Пятровіч, старшыня райвыканкома раённага Савета дэпутатаў працоўных (1973).
МАТЫЛІЦКІ Вадзім Рыгоравіч, трактарыст калгаса "Маяк" (1973).
МУРАШКА Фёдар Фёдаравіч, трактарыст калгаса "Памяць Ільіча" (1973).
МУРАШОЎ Павел Іванавіч, брыгадзір калгаса імя Дзяржынскага (1973).
НІКАЛАЕНЯ Сяргей Вікенцьевіч, апаратчык цукрарафінаднага завода (1971).
НОВІК Ганна Мартынаўна, пекар хлебазавода (1986).
ПАДАЛІНСКІ Васіль Цярэнцьевіч, старшы буравы майстар геолагаразведачнай экспедыцыі (1971).
ПАДЛІПСКІ Леў Самуілавіч, трактарыст калгаса "Прамень Камуны" (1972).
ПАЛЯШЧУК Леанід Андрэевіч, заліўшчык завода сантэхабсталявання (1971).
ПАЛЯШЧУК Мікалай Андрэевіч, брыгадзір калгаса імя Калініна (1973).
ПАЎЛЮЦ Эдуард Францавіч, дырэктар Слуцкага млынкамбіната № 6 (1971).
ПЕНЯЗЬ Арсеній Пятровіч, старшы выканаўца работ трэста "Слуцксельбуд" (1971).
ПЕТРАЧЭНКА Васіль Тарасавіч, старшыня калгаса імя Энгельса (1966) (1973).
ПРУДНІКАВА Таісія Андрэеўна, старшы геолаг геолагаразведачнай экспедыцыі (1971).
ПЯКЕЛЬНІК Аляксандр Дзяменцьевіч, галоўны інжынер калгаса імя Кірава (1973).
РАКОВІЧ Лідзія Іосіфаўна, свінарка калгаса імя Энгельса (1971).
РУСАК Грыгорый Макаравіч, старшы буравы майстар геолагаразведачнай экспедыцыі (1971).
РУСАКЕВІЧ Андрэй Андрэевіч, брыгадзір калгаса "Ленінскі шлях" (1971).
РУСАКОВІЧ Соф'я Іванаўна, брыгадзір калгаса імя Энгельса (1973).
РУСАКОВІЧ Ядвіга Браніславаўна, кантралёр мясакамбіната (1981).
САВАНОВІЧ Віктар Рыгоравіч, старшыня калгаса "Ленінскі шлях" (1973).
САК Павел Міхайлавіч, брыгадзір калгаса імя Арджанікідзе (1973).
САКАЛОЎСКІ Мікалай Іванавіч, трактарыст калгаса імя Будзённага (1973).
САЛАВЕЙ Леанід Дзмітрыевіч, галоўны аграном калгаса імя Дзяржынскага (1973).
САМУСЕВІЧ Любоў Пятроўна, старшыня калгаса "Праўда" (1971).
САМУСЕВІЧ Міхаіл Фёдаравіч, брыгадзір калгаса імя Красіна (1971).
СЕМЯНОВІЧ Леў Рыгоравіч, брыгадзір калгаса "Прамень Камуны" (1973).
СКАКУН Віктар Рыгоравіч, брыгадзір калгаса "1 Мая" (1973).
СМІРНОЎ Павел Пятровіч, шафёр калгаса "Гігант" (1973).
СТАСЮК Лідзія Лукінічна, даярка калгаса імя Арджанікідзе (1971).
СУХАДОЛАВА Людміла Дзмітрыеўна, дырэктар ільнозавода (1976).
СЫЦЬКО Станіслаў Казіміравіч, брыгадзір калгаса "Маяк" (1972).
ТРУХАН Леанід Сямёнавіч, звеннявы калгаса імя Тэльмана (1971).
ТРУШКО Сцяпан Іванавіч, галоўны аграном калгаса "Памяць Ільіча" (1973).
ТРЫКО Ганна Іванаўна, тынкоўшчыца трэста "Слуцксельбуд" (1971).
ТУРБАН Мікалай Мікалаевіч, трактарыст саўгаса "Рачкавічы" (1973).
УЛАСАЎ Аляксей Аляксеевіч, старшыня калгаса імя Красіна (1971).
ФІЛІПОВІЧ Міхаіл Сяргеевіч, старшыня калгаса "Мір" (1971).
ХАДАРОВІЧ Лідзія Васільеўна, даярка калгаса імя Чкалава (1971).
ХАУСТОВІЧ Галіна Антонаўна, калгасніца калгаса імя Леніна (1971).
ЦЭЙКА Ганна Сцяпанаўна, калгасніца калгаса імя Будзённага (1971).
ЦЮННІКАВА Святлана Леанідаўна, варшчыца цукрарафінаднага завода.
ЦЯРЭШКА Леў Максімавіч, трактарыст калгаса "Памяць Ільіча" (1972).
ЧЫЖЫК Міхаіл Андрэевіч, слесар завода жалезабетонных вырабаў (1971).
ШАХНОВІЧ Іван Навумавіч, старшыня калгаса імя Куйбышава (1971).
ШАХНОВІЧ Мікалай Іванавіч, брыгадзір калгаса імя Куйбышава (1973).
ШКУРКО Іван Аляксеевіч, старшыня Кіраўскага сельсавета (1971).
ШКУРСКІ Іван Аляксандравіч, трактарыст калгаса "Рассвет" (1973).
ШУБА Марыя Іосіфаўна, калгасніца калгаса "III Інтэрнацыянал" (1972).
ШЧАРБІЦКІ Міхаіл Браніслававіч, трактарыст калгаса "Чырвоны Кастрычнік" (1972).
ШЧУКА Цімафей Кузьміч, загадчык фермы калгаса "1 Мая" (1971).
ШЧЭРБІЧ Іван Максімавіч, старшыня калгаса "1 Мая" (1971).
ШЫЛОВІЧ Андрэй Елісеевіч, брыгадзір калгаса імя Калініна (1972).
ШЫЛОВІЧ Віктар Мікалаевіч, машыніст экскаватара Слуцкага будаўніча-мантажнага ўпраўлення меліярацыі (1971).
ШЫЯН Яўгенія Фёдараўна, калгасніца калгаса "Краіна Саветаў" (1971).
ЯНКОВІЧ Іван Сямёнавіч, дырэктар кансервавага завода (1971).
ЯЦКО Іван Емяльянавіч, брыгадзір калгаса "Радзіма", (1973).

 

 


Орден Трудового Красного Знамени (первоначально также писался в именительном падеже: орден «Трудовое Красное Знамя») учреждён Постановлением ЦИК и СНК СССР от 7 сентября 1928 г.

Статут ордена учреждён Постановлением ЦИК и СНК СССР от 7 сентября 1928 г. В дальнейшем в Статут вносились изменения Постановлением ЦИК и СНК СССР от 7 мая 1936 г. и Указами Президиума Верховного Совета СССР от 19 июня 1943 г. и 16 декабря 1947 г.

До учреждения ордена «Трудовое Красное Знамя» СССР VIII Всероссийским съездом Советов 28 декабря 1920 г. был учреждён орден «Трудовое Красное Знамя» РСФСР, а несколько позднее подобные ордена были учреждены и в других советских республиках.

Орденом Труда Хорезмской Народной Советской Республики, учреждённым по примеру ордена «Трудовое Красное Знамя» РСФСР, был награждён В. И. Ленин. Этот орден хранится в Музее В. И. Ленина в Москве.
Первым награждённым орденом «Трудовое Красное Знамя» РСФСР был крестьянин Быховского уезда Гомельской губернии Менчуков Никита, удостоенный этой награды Постановлением ВЦИК РСФСР от 28 июля 1921 года за самоотверженную защиту от ледохода Чигиринского моста.

С учреждением ордена «Трудовое Красное Знамя» СССР награждение орденом «Трудовое Красное Знамя» РСФСР и аналогичными орденами других советских республик было прекращено, но за лицами, ранее награждёнными этими орденами, сохранялись права и преимущества, предусмотренные Статутами этих орденов.

Первыми награждёнными орденом Трудового Красного Знамени СССР стали механики Военно-воздушных сил Федотов В., Шелагин А. и Квятковский М. за активное участие в спасательной экспедиции по розыску дирижабля «Италия», потерпевшего аварию в районе Северного полюса.

Орден Трудового Красного Знамени СССР № 1 был вручён коллективу Путиловского, ныне Кировского, завода в Ленинграде.

До начала Великой Отечественной войны в СССР было произведено более 8 тысяч награждений орденом Трудового Красного Знамени. В числе награждённых этим орденом – лучшие представители рабочего класса, крестьянства и трудовой интеллигенции, передовые коллективы предприятий, научно-исследовательских учреждений, учебных заведений, колхозов, совхозов.

Последнее награждение – 21 декабря 1991 года.

Количество награждений – 1 224 590.



Назад
Комментариев: 9

Лилия 2019-09-15 22:00:01

Орденом Трудового Красного Знамени за № 1096476 Указом Президиума Верховного Совета СССР от 27 июня 1978 г. награждена Чижик Лилия Николаевна

Иван 2016-03-28 16:06:18

Ищу владельца ордена 900888

priest.lopukhov@yandex.ru 2016-03-22 18:49:14

Прошу включить в список моего дедушку - Лопухова Федора Ивановича, награжден орденом за номером 75294 за возведение 1 механического цеха МТЗ. Его в списках нет . С уважением свящ. Георгий Лопухов.

Сечко Анна Эдвардовна 2015-11-09 22:37:04

Орденом Трудового Красного Знамени был награжден мой отец Цитук Эдвард Адамович,механизатор, в 1971 году, № ордена 475075

admin 2015-04-01 10:22:35

Дорогие друзья. Для того, чтобы добавить ваших родных и близких в списки, нужны документы, подтверждающие это: удостоверение, ссылка на Указ и т.д. Нам достаточно копии. Не забывайте направлять эти документы в Слуцкий райисполком для дополнения "Книги Память".

Сергей 2015-04-01 09:19:35

Прошу включить в данный список моего отца Ведёрко Николая Ивановича механизатора колхоза "Рассвет" год награждения 1988

Неронский Борис Михайлович 2014-08-07 14:22:39

Прошу внести в список награжденных орденом Трудового Красного Знамени моего двоюродного брата Булата Владимира Васильевича, зав. животноводческой фермой колхоза имени Тельмана.

Гайнетлин 2014-05-02 18:59:30

Хотим найти владельца ордена Трудового Красного Знамени № 287886. Пожалуйста помогите!

Ольга 2012-12-31 16:20:43

Орденом Трудового Красного Знамени награжден Могилевец Виктор Васильевич, бывший председатель колхоза им. Тельмана.Награжден он данным орденом 2 раза,однако, в списке его имя отсутствует. Прошу включить его в данный список.

Оставьте комментарий :

Имя (требуется)
E-mail (не публикуется) (требуется)
Защитный код:

 
Посещений: 8680. Последнее 2019-10-16 17:48:00
©Наследие слуцкого края
2012 все права защищены

При использовании материалов сайта ссылка на
«Наследие слуцкого края» и авторов обязательна
Слуцкий район, д. Весея, ул. Центральная, 9А
тел./факс (01795) 2-36-20
hvorov@inbox.ru